2016 Winter Youth Assembly at the United Nations

 

Tuesday, February 16

3:00pm - 8:00pm

Delegates Check-in

All delegates are strongly recommended to check-in in order to receive their identification badges and conference materials. Delegates can stop by the venue (specified in the welcome email) at anytime during the indicated time frame. 

 

Wednesday, February 17

7:30am - 10:00am

Delegates Entrance & Security Check-in

Please expect long lines at the security on the first day. All delegates are strongly advised to arrive as early as possible to avoid this inconvenience. Luggage or big backpacks/bags are highly discouraged.

 

10:00am - 10:05am

Video: UNRocks Music Group's Strong UN, Better World

Venue: General Assembly Hall

The opening session will begin with an exclusive video screening of the "Strong UN, Better World" song by the ambassadorial UNRocks Music Group. The song was produced last year in honor of the seventieth anniversary of the United Nations.

 

10:05am - 10:20am

Opening Remarks

Venue: General Assembly Hall

Yin-Chu Jou, Youth Assembly Chair and Acting Executive Director, Friendship Ambassadors Foundation, Inc.

H.E. Ms. Simona-Mirela Miculescu, Youth Assembly Honorary Chair; Representative of Secretary-General and Head of UN Office in Belgrade

 

10:20am - 11:00am

Official Welcome to the UN, the Youth Assembly & Introduction to SDGs

Venue: General Assembly Hall

Video: H.E. Mr. Mogens Lykketoft, President of the 70th Session of the General Assembly

Dr. David Nabarro, Special Advisor on the 2030 Agenda for Sustainable Development (Speaking on behalf of Secretary-General H.E. Mr. Ban Ki-Moon)

H.E. Mr. Oh Joon, Permanent Representative of the Republic of Korea to the United Nations; President, UN ECOSOC

H.E. Mr. David Donoghue, Permanent Representative of Ireland to the United Nations; Co-Facilitator for Post-2015 Development Agenda Negotiations

Ms. Lakshmi Puri,  Deputy Executive Director of UN Women and Assistant Secretary-General of the United Nations

Mr. Ahmad Alhendawi, United Nations Secretary-General’s Envoy on Youth

Rev. Art Wilson, Goodwill Ambassador and Special Envoy on Peace and Development for the World Association of the United Nations Interns and Fellows

 

11:00am - 11:45am

Panel 1: Environment and Climate

Venue: General Assembly Hall

Moderator: Mr. Jamil Ahmad, Deputy-Director, New York office of the UN Environment Programme (UNEP)

Vanessa Cardenas, Director of Latino Outreach and Climático Project, World Wildlife Fund

Brigitte Griswold, Director of Youth Programs, The Nature Conservancy

Molly Bangs, Associate Special Projects Editor, The Huffington Post

 

11:45am - 12:00pm

Keynote Speech

Venue: General Assembly Hall

Asher Jay, Creative Conservationist; National Geographic Explorer

 

12:00pm - 12:45pm

Panel 2: Health and Poverty

Venue: General Assembly Hall

Moderator: Mr. Ravi Karkara, Senior Adviser Strategic Partnership and Advocacy to the Assistant Secretary-General and Deputy Executive Director, UN Women

Ms. Daniela Bas, Director, Division for Social Policy and Development (DSPD), UNDESA

Matt Smith, Director, Food for Good, PepsiCo

Farnaz Malik, Fellow, Global Health Corps; Advocacy and Policy Associate, Housing Works

Mike Kelleher, Adviser, World Bank’s office on the 2030 Agenda, UN Relations, and Partnerships

 

12:45pm - 12:55pm

Keynote Speech

Venue: General Assembly Hall

Cheri Kaufman, Founding Partner, Kaufman Astoria Studios

 

12:55pm - 1:00pm

Keynote Speech

Venue: General Assembly Hall

Oliver Libby, Chair and Co-Founder, The Resolution Project

 

1:00pm - 2:30pm

Announcements / Lunch Break

 

1:30pm - 4:30pm

The Resolution Social Venture Challenge Forum

Venue: Conference Room B

Semi-finalists will present their social ventures before judges and fellow delegates. All delegates are welcome to drop in throughout the day.

 

2:30pm - 3:15pm

Option 1: Step it Up for Planet5050 by 2030: Youth and Gender Equality

Venue: Conference Room 4

Moderator: Mr. Ravi Karkara, Senior Adviser Strategic Partnership & Advocacy to the Assistant Secretary-General and Deputy Executive Director, UN Women

Short Film on SDG5

  • Jason Tan De Bibiana
  • Mariko Mori, Youth Activist Working
    Group on Youth and Gender Equality, UN Women
  • Mohammed Naeem, ManUp Youth Delegate
  • Raaj Gokani, Youth Activist Working Group on Youth and Gender Equality
  • Tennille Amor, Singer; Founder, Everyday People Initiating Change (E.P.I.C.)
  • Tolulope Lewis Tamoka, Young Women Leadership, UN Women

Option 2: Access to Education: The Role that Each of Us Play

Venue: Conference Room A

Presenters:

  • Jennifer Lishansky, East Coast and Midwest Chapter Manager, buildOn
  • Adnan Karim, New York Program Director, buildOn
 

3:15pm - 5:00pm

Visit to Permanent Missions to the UN

For select delegates only

All delegates convene in Conference Room 4

Various groups will go to Permanent Missions of Austria, Croatia, Denmark, Germany, Italy, Slovenia, and USA to the United Nations.

 

3:45pm - 4:30pm

GLOBETROTTING & GLOBAL CITIZENSHIP

Venue: Conference Room 4  

Moderator: Hayley Gocha, Youth Assembly Co-Chair

  • Miranda Feneberger, @AIESEC @mirandafen | Senior Vice President of Marketing, AIESEC United States
  • Stella Kechedzhi, North America Admissions Manager, EF Education First
 

4:30pm - 4:45pm

Delegate Networking Reccess

Take this time to interact with your fellow delegates or reflect on the topics discussed during panel and workshop sessions.

 

4:45pm - 6:00pm

Engagement Expo

Venue: Conference Room 4

Network with participating organizations and speakers, view global art exhibits, and experience virtual reality films that address social action

 

8:00am – 10:00am

DELEGATES ENTRANCE & SECURITY CHECK-IN

Please arrive about an hour before the beginning of the morning sessions to avoid long lines at security. Luggage or big backpacks/bags are highly discouraged.

 

10:00am – 10:15am

Announcements

Venue: Conference Room 4

All delegates convene for important announcements before heading to workshop sessions.

 

10:00am – 12:00pm

THE RESOLUTION SOCIAL VENTURE CHALLENGE FINALS

Venue: Conference Room B

Finalists advancing to the next round will present their social ventures before judges and fellow delegates. All delegates are welcome to drop in throughout the day.

 

10:15am – 11:00am

HOW-TO SERIES: IDEAS TO ACTION

Venue: Conference Room 4

Moderator: Hayley Gocha, Youth Assembly Co-chair

  • Derrius Quarles, Campaigns Associate, Do Something  
  • Jess Teutonico, Executive Director, We Are Family Foundation
  • Gerardo Porteny, President and Founder, Young Minds for Gender Equality
 

11:00am – 11:45am

OPTION 1: THE WORLD WE WANT 2030: YOUTH VOICE AND ACTION IN SDG IMPLEMENTATION

Venue: Conference Room 4

Moderator: Rosa G. Lizarde, Co-Chair, World We Want 2030

  • Rohit K. Pothukuchi, Founder, Verdentum; Policy Coordinator, UN Habitat
  • Alice Chen, Coordintor, World We Want 2030; Communications, SDG Action Campaign 
  • Mitchell Toomey, Director, SDG Action Campaign
  • Maxine Davila,  Founder, 1+One: Networking for a Better World
  • Mr. Ravi Karkara, Senior Adviser Strategic Partnership and Advocacy to the Assistant Secretary-General and Deputy Executive Director, UN Women

OPTION 2: RESPONSIBLE CONSUMPTION AND PRODUCTION

Venue: Conference Room A

Moderator: Hayley Gocha, Youth Assembly Co-Chair

  • Samir Goel and Hannah Dehradunwala,Founders, Transfernation
  • Gwendolyn Floyd, Founder, SOKO
  • Lauren Singer, Author, Trash is For Tossers; Founder, The Simply Co.  

 

 

11:45am – 12:30pm

OPTION 1: MICROSOFT YOUTHSPARK: COMPUTER SCIENCE UNPLUGGED

Venue: Conference Room 4

Presenter: Nathaniel Granor, TEALS Regional Manager, Microsoft

OPTION 2: PRACTICE YOUR CAMPAIGN PITCH: GLOBAL TO GRASSROOTS ADVOCACY

Venue: Conference Room A

Presenter: Lorraine Perricone-Dazzo, US Fundraising and Communications Manager, Restless Development

 

12:30pm – 2:00pm

Announcements/Lunch Break

 

2:00pm – 2:05pm

Call-To-Order

Venue: General Assembly Hall

All delegates convene at the General Assembly Hall for the closing sessions.

 

2:05pm – 2:50pm

THE MICROSOFT PANEL: INNOVATION AND INDUSTRY IN NYC

Venue: General Assembly Hall

Join Microsoft for a discussion on how innovation, through the combination of technology and industries, can create a more open and interactive city for 8 million people.

Moderator: John Farmer, Director of Technology & Civic Engagement, Microsoft

  • Kelly Peeler, Founder & CEO of NextGenVest, The College Money Mentor for Every Student
  • Wells Lucas Santo, Graduate AI Research Assistant, New York University
 

2:50pm – 3:00pm

Keynote Speech

Venue: General Assembly Hall

Mike Kelleher, Adviser, World Bank’s office on the 2030 Agenda, UN Relations, and Partnerships

 

3:00pm – 3:45pm

Panel 4: PEACE AND HUMAN RIGHTS

Venue: General Assembly Hall

Moderator: Mr. Ravi Karkara, Senior Adviser Strategic Partnership and Advocacy to the Assistant Secretary-General and Deputy Executive Director, UN Women

  • Akshaya Kumar, Deputy UN Director, Human Rights Watch
  • Ryan Kaminski, Program Manager for Human Rights and Special Initiatives, UN Foundation
  • Aashka Merchant, Coordinator for Executive Operations and Special Projects, Amnesty International
  • Meicen Sun, PhD Student, MIT
 

3:45pm – 3:55pm

Keynote Speech

Venue: General Assembly Hall

Claes Nobel, Founder, National Society of High School Scholars (NSHSS)

 

3:55pm – 4:35pm

Panel 5: YOUTH LEADERS IN THE SDGS

Venue: General Assembly Hall

Moderator: Holly Ransom, CEO, Emergent Solutions

  • Donya Nasser, U.S. Youth Observer to the UN
  • Mansi Prakash, Founder, Brighter Today
  • Derrius Quarles, Founder, Million Dollar Scholar
 

4:35pm – 5:05pm

Keynote Speech

Venue: General Assembly Hall

Monique Coleman, Actress, Global Youth Advocate, and GirlUp Champion 

 

5:05pm – 5:20pm

OFFICIAL REMARKS BY THE 2016 WINTER YOUTH ASSEMBLY LEAD MISSIONS

Venue: General Assembly Hall

H.E. Mr. Milan Milanović, Permanent Representative of the Republic of Serbia to the United Nations

H.E. Mr. Virachai Plasai, Permanent Representative of the Kingdom of Thailand to the United Nations

 

5:20pm – 5:40pm

Delegate Awarding

Venue: General Assembly Hall

The Resolution Social Venture Challenge Awards

Outstanding Youth Delegate Awards

 

5:40pm – 6:00pm

Closing Remarks

Venue: General Assembly Hall

H.E. Ms. Simona-Mirela Miculescu, Youth Assembly Honorary Chair; Representative of Secretary-General and Head of UN Office in Belgrade

Yin-Chu Jou, Youth Assembly Chair and Acting Executive Director, Friendship Ambassadors Foundation, Inc.

MUSICAL PERFORMANCE

Yukino Kikuta, Musical Actress